Kriisiaastatel kiratsema jäänud turism Tartus on taas elavnemas. Oma osa sellesse annavad erinevad suurüritused, nende seas ka raiespordi maailmameistrivõistlused.
SA Tartumaa Turism turismivaldkonna juht Annika Ojasaar kinnitas, et turism Tartus on taastumas, seda kinnitavad ka numbrid. Näiteks Tartus ööbinud turistide arv kasvas 2022. aastal võrreldes aastataguse ajaga 27%. Arvuliselt väljendudes peatus Tartu linna majutusasutustes kokku 254 367 külastajat, neist 170 438 Eestist ja 83 929 välismaalt. Keskmine Tartus viibitud ööde pikkus oli 1,5 ja tubade täituvus ca 57%. Samas 2019. aasta taset veel saavutatud ei ole.
„Meile ja kogu ülejäänud Eesti piirkondadele on ülisuur väljakutse, kuidas
saada väliskülastajad pealinnast välja, sest eelmisel aastal jõudis ainult 6%
kogu Eestit külastavatest välisturistidest Tartusse. Võrreldes meie tegelikke
mahutavusi ja voodikohtade arvu, saaksime majutada palju rohkem külalisi! Oleme
seadnud üheks eesmärgiks tõsta see osakaal Kultuuripealinna tiitliaasta lõpuks
vähemalt 10%-ni,“ rääkis Ojasaar.
Ka Dorpat hotelli ja restorani müügi- ja turundusjuht Angela Järg tõi esile viimaste aastate keerulise olukorra. Kuid koroonakriisiga asjad ei lõppenud. „Seejärel saabus Ukraina sõjast tingitud kriis, mis võimaldas küll värvata lihtsamatele töödele personali siia saabunud ukrainlaste seast, aga Lääne-Euroopa, rääkimata kaugematest riikidest saabujatest, ei julgenud Venemaa läheduse tõttu enam Baltikumi reisida. Planeeritud broneeringud tühistati,“ kirjeldas Järg olukorda.
Praeguseks on välismaalaste esmane hirm taandunud ja taastumas on nii soomlaste kui ka Lääne-Euroopast saabuvate turistide vood. „See ei ole küll hüppeline, pigem taastub loodetust aeglasemalt, aga seegi on positiivne. Lätlastest reisijate arvud on endiselt kasvamas. Õnneks on taas ka ärireisijate osakaal väikest viisi kasvamas ja siiski julgetakse juba Eestit külastada. Kui paaril viimasel aastal oli majutusasutuste eelbroneerimine väga lühike, 2-3 päeva enne sündmust, mida sooviti külastada, siis nüüd tehakse juba pikemaajalisi plaane,“ rääkis Järg.
Mõlemad turismiasjatundjad toovad esile sündmuste positiivse mõju kogu Tartu turismile. Eriti, kui tegu on rahvusvaheliste sündmustega, nagu on ka raiespordi maailmameistrivõistlused. „Tartu jõuab seeläbi üha enam ja enam maailmakaardile ja inimeste teadvusesse,“ kinnitab Annika Ojasaar.
Angela Järg lisab, et sündmused Tartus ja selle lähiümbruses suurendavad koheselt ka hotellibroneeringute arvu. „Suursündmuste nagu Maamess, Rally Estonia ajal on eriti oluline varajane eelbroneering, sest reeglina müüakse hotellid suursündmuste ajaks välja. Loodame, et sündmuste korraldajad teevad tulevikus veelgi enam koostööd seoses sündmuste hajutatusega aastaringsele perioodile,“ sõnab Järg.
Üritused avaldavad otsest mõju ka kohalikule ettevõtlusele, Tartusse jõudnud külastajad ööbivad siin, nad külastavad restorane ja kohvikuid ning kui jääb vaba aega, siis ka erinevaid muuseume ja atraktsioone.